top of page

VITAMIN B12

  • Writer: Vita
    Vita
  • Sep 15, 2022
  • 2 min read

Naravno se nahaja samo v zemlji in živalskih izdelkih. Vendar živali same ne proizvajajo vitamina B12, temveč preko vode zaužijejo zraven še zemljo v kateri so bakterije, ki proizvajajo vitamin B12.


Z modernim načinom pridelave hrane in uporabo pesticidov in ostalih kemikalij, se umazanija z bakterijami uniči. Zaradi tega umazanija iz zemlje in vode ni več zanesljivi vir vitamina B12.


Vitamin B12 preprečuje poškodbe živcev, ščiti srce, imunski sistem in naš energijski nivo. Posledice dolgotrajnega pomanjkanja vitamina B12 so anemija in nevrološke bolezni.


Za vegane in vegetarijance je verjetnost pomanjkanja vitamina večja, zato je uživanje vitamina B12 preko prehranskih dopolnil ključnega pomena. Tudi mesojedcem velikokrat primanjkuje vitamina B12. Študije kažejo, da od 20 do 40 % svetovnega prebivalstva ne zaužije zadostne količine vitamina B12 - jim ga primankuje.


S staranjem se zmožnost absorbiranja vitamina B12 zmanjšuje, zato morajo biti na to pozorni tudi vsi starejši, tako mesojedci kot tudi vegani ali vegetarijanci. (1)



Vitamin B12 igra veliko pomembnih vlog v našem telesu. (2)

1. Pomaga pri normalnem delovanju živčnih celic.

2. Potreben je za normalno proizvajanje rdečih krvih celic.

Ko so nivoji vitamina B12 prenizki se proizvodnja celic spremeni, kar povzroča megaloblastno anemijo-zmanjša sposobnost krvi za prenos kisika.


3. Potreben pri sintezi DNK.

4. Lahko prepreči večje prirojene napake.

Primerne količine vitamina B12 pri nosečnicah (nosečnice potrebujejo večje količine vitamina kot odrasel človek) so ključ zdrave nosečnosti. Vitamin je zelo pomemben pri preprečevanju možganskih in hrbteničnih okvar. (3)


5. Ohranja zdrave kosti in preprečuje osteoporozo.

Raziskava (4) z 2500 odraslimi je pokazala, da ljudje katerim primankuje vitamina B12, imajo popovprečno gostoto kosti. Takšne kost lahko čez čas postanejo krhke in vodijo k večji nagnjenosti za osteoporozo, predvsem pri ženskah (5, 6, 7).


6. Primerne količine vitamina preprečujejo tveganje za degeneracijo makule (bolezen oči, ki vpliva na centralni vid).

7. Ima blagodejne učinke na naše počutje.

B12 je potreben za proizvodnjo seratonina, hormona zadovoljstva, ki vpliva na naše počutje.


8. Preprečuje izgubo spomina, predvse v starejših letih. Vitamin igra ključno vlogo pri preprečevanju možganske atropije (izgubljanju nevronov in posledično spomina).

9. Dviga nivo energije, če v telesu predhodno primankuje vitamina B12.

10. Krepi lase, kožo in nohte.

Glede na vlogo vitamina pri proizvodnji celic, so primerne količine le tega pomembne pri zdravje ls, kože in nohtov. Pomanjkanje vitamina lahko povzroča hiperpigmentacije, razbarvanje nohtov, spremembe las... Raziskave s pokazale, da se je ljudem, katerim je primankovalo vitamina, dermatološko stanje po jemanju vitamina, izboljšalo (8, 9).

Priporočen dnevni vnos:

(vir: prehrana.si)

Vitamin B12 najdemo v oblikah kot so cianokobalamin, hidroksikobalamin, metilkobalamin ali 5-deoksiadenozilkobalamin.



 
 
 
bottom of page